niedziela, 20 stycznia 2013

Ocena bloga "Za kulisami życia"

Witam!
Dzisiaj ocenię opowiadanie obyczajowe:

Opowiada ono o losach Amelii Evans, przeciętnej gimnazjalistki, która po raz pierwszy w życiu poznaje smak miłości i przyjaźni. Gdy wszystko wydaje się iść po jej myśli - pojawiają się One i psują wszystko, na co Amelia zapracowała. 

Pierwsze wrażenie:
Adres i tytuł jest łatwy do zapamiętania i zachęca do lektury. 
Gdy weszłam na bloga po raz pierwszy zostałam przywitana dość zwyczajnym szablonem. Przydałoby się stworzenie nagłówka, by nadać stronie bardziej profesjonalny wygląd. 
W tej kategorii dam 4/6 za brak nagłówka. 

Szata graficzna:
Jak już wspominałam, brak nagłówka jest dużym minusem. Kolorystyka bloga opiera się na połączeniu białego i niebieskiego, co bardzo mi się podoba. Według mnie, plusem jest również nieskomplikowana czcionka która ułatwia czytanie. 
Za szatę graficzną dostajesz 4/6. 

Posty:
Rozdziały opowiadania są dość krótkie i szkoda, że nie pojawiają się często. Co do treści, podoba mi się nutka humoru i lekki, wyczuwalny w niektórych momentach sarkazm. Lubię w tym opowiadaniu to, że jest ono "z życia wzięte".
Dam Ci 5/6. Byłoby lepiej, gdybyś pisała dłużej, lub częściej. 

Błędy:
Znalazłam tylko jeden błąd ortograficzny, mianowicie napisałaś "chihocząc", a pisze się "chichocząc". Wkradł Ci się też błąd interpunkcyjny. 
"Pewnego dnia nauczycielka od biologii ogłosiła im że niedługo odbędzie się jednodniowa wycieczka przyrodnicza." Ja, wstawiłabym tu co najmniej jeden przecinek (przed "że", zawsze jest przecinek). Można by go wstawić po "pewnego dnia". 
Niestety, oprócz wspomnianych błędów znajdzie się również kilka literówek. Chociaż podczas lektury nie jest to zauważalne, zapominasz o polskich znakach. 
Bardzo mi przykro ale muszę dać Ci 2/6. Musisz nad tym popracować! 

Dodatki:
Jako, że blog funkcjonuje od niedawna nie odejmę Ci punktów za brak dodatków. Jest to blog z opowiadaniem, więc "nie obrażam" się za brak konkursów :) Fajnie by było, gdybyś dodawała jakieś zdjęcia do rozdziałów oraz do listy bohaterów, bo zachęciło by to do czytania!

Podsumowanie:

+ chwytliwa nazwa
+ ładna kolorystyka
+ nieskomplikowana czcionka
+ lekka fabuła
+ ciekawe opowiadanie
-  brak nagłówka
-  krótkie rozdziały 
-  niekiedy błędy, literówki i brak używania znaków polskich
-  brak zdjęć

Ocena - 56% czyli dostateczny! 

Bardzo żałuje, że musiałam Ci obniżyć ocenę za błędy, ponieważ opowiadanie jest ciekawe. Na koniec mam  dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci ulepszyć bloga!
1. Popracuj nad nagłówkiem lub ciekawszym szablonem.
2. Do rozdziałów dodawaj zdjęcia - bohaterów, jakiś miejsc albo ich stylizacji :)
3. Czytaj tekst kilka razy przed opublikowaniem. Wtedy unikniesz błędów!
4. Staraj się dodawać notki co najmniej raz na tydzień. 

Bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę przyjemnej niedzieli!

Nika 

3 komentarze:

 1. Zdjęć nie dodaje specjalnie, bo chce pobudzić wyobraźnię czytlników a nie żeby mieli wszystko na tacy. Czy w książkach są zdjęcia bohaterów? Nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troche prawda,ale jakos ubarwiaja nam post ;]

   Usuń
  2. No, masz rację. W (moim zdaniem) najlepszych książkach nie ma zdjęć-nawet rysunki są małe i czarno-białe-lub także ich nie ma. Opisy wtedy pobudzają wyobraźnię. Kiedy jak byłam mała czytałam kilka książek dla dzieci (z kolorowymi ilustracjami) strasznie mnie dekoncentrowały.
   Pozdrawiam,
   ZINAJDA :)

   Usuń