piątek, 25 stycznia 2013

Ocena bloga "Site models-opowiadania i nie tylko"

Witam!
Dzisiaj chciałabym ocenić blog http://sitemodelsopowiadaniainietylko.blogspot.com/

Pierwsze wrażenie 2/6:
Po przeczytaniu samego adresu wiemy już, że mamy do czynienia z blogiem z opowiadaniem. Szkoda, że nazwa jest taka długa, bo nie jest chwytliwa i nie zapada w pamięć. Przed wejściem na Twoją stronę sprawdziłam kim są owe Site Models. Wiem już, że są to osoby które wrzucają swoje zdjęcia do internetu i wielu służą jako avatary. Teraz jestem gotowa by wejść na Twojego bloga.

Jak wiadomo, na blogu uwagę przykuwać nagłówek. Tak jest również w tym przypadku. Niestety ciężko mi stwierdzić czy ta cecha jest plusem. Jest on  mało profesjonalny, widać, że robiłaś go sama. Internet wręcz pęka w szwach, od rozmaitych szabloniarni, które wykonują estetyczne i dodające uroku nagłówki, jak i szablony. 

Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze, bo wygląd nie zachęca czytelników do lektury i podejrzewam, że wielu z nich od razu po wejściu - uciekło. 

Szata graficzna 2/6:
Jak już mówiłam, nagłówek nie powala, powiedziałabym, że odstrasza. Jedyna rzecz, która mi się w nim podoba, to zdjęcie modelki. Inne rysunki które pojawiają się na nagłówku, nie mają ze sobą nic wspólnego. Co ma guzik do stokrotki? Flaga USA do ust? A co z szablonem? Jego funkcję pełni jedno małe zdjęcie, które się powtarza i wprowadza duży chaos. Czcionka nie jest skomplikowana i ułatwia czytanie co jest tu chyba jedynym plusem. Ale jak to mawiają - nie wygląd czyni blog wartościowym. Zobaczmy co ciekawego przygotowała dla Nas olgusia :*!

Posty 1/6:
Jak Autorka tłumaczy Nam w prologu (który prologiem nie jest, tylko krótkim opisem fabuły) - główną bohaterką jest Basia, szara myszka, która pragnie dostać się do elitarnego klubu dla modelek. I jak myślicie, uda jej się? Prolog, sam w sobie na kolana nie powala, ale lekko intryguje, więc z ciekawością  przeszłam do lektury pierwszego rozdziału. "Rozdział 1 Basia i jej BFF" - z trudem przełknęłam tytuł, bo nie lubię gdy używa się takich skrótów w opowiadaniu. Już w pierwszym zdaniu wyłapuje błędy, ale od tego jest osobna kategoria. Kilka zdań później odnajduje kolejną rzecz, która nie powinna znajdować się w opowiadaniu - mianowicie emotikona. Istnieją lepsze sposoby, na ukazanie czytelnikom emocji bohaterów... Czytam dalej, a już po chwili nie wiem o co chodzi. Czytam dialog jeszcze raz, by zrozumieć kto mówi co, ponieważ role nie są jasno określone. 

Pod koniec pierwszego rozdziału, pewne jest dla mnie tylko to, że Basia została przyjaciółką Julki co równie dobrze mogłabym wywnioskować z samego tytułu. Rozdział jest złożony 3/4 z dialogu (w dodatku źle napisanego). Nie wiem nic o emocjach, o wyglądzie o uczuciach i otoczeniu bohaterów. A to spory błąd!
Myślę sobie - może się jeszcze wszystko rozkręci. Biorę się więc do lektury drugiego rozdziału z jednoznacznym tytułem " Dostaję się do klubu i zostaje site models"

Jak myślicie, co wyniosłam z drugiej części? Ni mniej ni więcej niż to, co zrozumiałabym z samego tytułu. Jednak, gdybym nie przeczytała tego rozdziału, ominęłaby mnie kolejna porcja emotikonek i nadużywania znaków interpunkcyjnych.

Błędy 1/6:
Jakie błędy znajdziemy w tym opowiadaniu? Wszelkiego rodzaju! Interpunkcja - jej nadużywanie, albo brak, stylistyka, logistyka... Do wyboru do koloru! A więc za co dałam ten jeden punkt? Za brak błędów ortograficznych!

Dodatki 1/3:
Wiesz co jest zdecydowanym plusem na Twoim blogu? Ładne zdjęcia które dodają uroku całości. Właśnie za to masz ów 1 punkt!

Podsumowanie:

+jednoznaczny adres
+ładne zdjęcia
+często dodajesz nowe rozdziały
+oryginalny temat opowiadania
-nieestetyczny nagłówek i szablon
-krótkie rozdziały
-za długie i zbyt chaotyczne dialogi
-brak jakichkolwiek opisów postaci i ich uczuć
-emotikony...
-nadużywanie wykrzykników i pytajników
-błędy interpunkcyjne, stylistyczne i logiczne

Niestety, ale otrzymujesz 7/27 punktów.
Mam nadzieję, że nie obraziłaś się za tę ocenę, ale Twój blog jest prowadzony bez ładu i składu. Lepiej by było gdybyś skupiła się na innych Twoich blogach, po opowiadanie nie jest Twoją mocną stroną. Jednak jeśli chcesz dalej je pisać, to musisz wziąć się w garść!
Oto i kilka propozycji które pomogą Ci ulepszyć Twe opowiadanie:
1. Zgłoś swój blog do szabloniarni na przykład tej: KLIK lub KLIK
2. Czytaj dużo opowiadań, by zrozumieć jakie popełniasz błędy.
3. Czytaj książki, na których potem będziesz mogła się wzorować.
4 . Czytaj tekst kilka razy, by wykryć błędy!
5. Staraj się nie używać emotikon, a emocje bohaterów okazuj słowami, a nie wykrzyknikami i dużymi literami!

Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych punktów, będziesz mogła cieszyć się wspaniałym blogiem, i czytelnikami :)

Pozdrawiam!
Nika

2 komentarze: